Home
Branitelji 153. brigade HV – Velika Gorica obišli ratni put na području Orašja
- Details
- Written by: Administrator
- Category: Vijesti
- Hits: 21
Velika Gorica, 20. lipnja 2026. – Članovi Udruge pripadnika 153. brigade Hrvatske vojske – Velika Gorica organizirali su tradicionalni obilazak ratnog puta brigade na području Posavine i Orašja u Bosni i Hercegovini, s ciljem očuvanja sjećanja na Domovinski rat, njegovanja zajedništva među braniteljima te odavanja počasti poginulim hrvatskim braniteljima. Sudionici su u ranim jutarnjim satima krenuli iz Velike Gorice, a po dolasku u Orašje dočekali su ih domaćini i hrvatski branitelji toga područja. Tom prilikom prisjetili su se ratnih događaja i uloge hrvatskih branitelja na ovom dijelu bojišta, uz prigodno druženje i razmjenu sjećanja na zajedničke ratne dane.

Prema programu domaćina, sudionici su obišli više memorijalnih lokacija te odali počast poginulim braniteljima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomen-obilježja u Orašju i Bošnjacima. Posebno emotivan dio programa održan je u Vidovicama, gdje su kod spomen-obilježja u mjestu Polje te kod središnjeg spomen-obilježja Vidovice sudionici odali počast svim poginulim i preminulim hrvatskim braniteljima. Nakon toga prisustvovali su svetoj misi koja je održana prema prijedlogu domaćina. Obilazak je nastavljen u Tolisi, gdje su branitelji posjetili Memorijalni centar i ratnu bolnicu, mjesta koja svjedoče o teškim ratnim okolnostima i velikoj ulozi zdravstvenog osoblja tijekom obrane Posavine. Nakon zajedničkog ručka i prigodnog druženja, sudionici su obišli i Kulturni centar „Ivo Gregurević“, jednu od važnih kulturnih ustanova ovoga kraja. Iz Udruge pripadnika 153. brigade HV – Velika Gorica istaknuli su kako ovakvi obilasci imaju iznimnu važnost za očuvanje povijesne istine o Domovinskom ratu te za prenošenje vrijednosti zajedništva, domoljublja i solidarnosti na mlađe naraštaje. „Ratni put nije samo podsjetnik na prošlost, već i obveza da čuvamo uspomenu na žrtvu hrvatskih branitelja i njegujemo prijateljstvo s našim suborcima iz Posavine“, poručili su sudionici obilaska. U večernjim satima branitelji su se vratili u Veliku Goricu, ispunjeni emocijama i dojmovima s još jednog susreta koji potvrđuje trajnu povezanost hrvatskih branitelja i zajedničko čuvanje uspomene na dane stvaranja hrvatske države...foto...
Obilježavanje Dana državnosti
- Details
- Written by: Administrator
- Category: Vijesti
- Hits: 104
U povodu Dana državnosti položeni su vijenci i svijeće kod spomenika "Golubica" u sjećanje na poginule velikogoričke branitelje Domovinskog rata koji su svoje živote položili za slobodnu Hrvatsku. Neka im je vječna slava i hvala ![]()
![]()
Svečani koncert povodom obilježavanja 35. godina povijesnog postrojavanja pripadnika ZNG
- Details
- Written by: Administrator
- Category: Vijesti
- Hits: 164

Dan branitelja Grada Velike Gorice
- Details
- Written by: Administrator
- Category: Vijesti
- Hits: 232
Povodom Dana branitelja Grada Velike Gorice, tijekom proteklih dana održan je niz događanja kojima je odana počast hrvatskim braniteljima i poginulim hrvatskim braniteljima s područja Velike Gorice i okolnih općina.
Program obilježavanja započeo je 7. svibnja 2026. godine u Spomen parku 153. velikogoričke brigade u Velikoj Buni, gdje je održan susret predstavnika 13 braniteljskih udruga Grada Velike Gorice. Na susretu su predstavnici udruga ukratko predstavili svoj rad, aktivnosti i projekte kojima čuvaju uspomenu na Domovinski rat te pružaju podršku hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima.

Središnje obilježavanje Dana branitelja održano je u nedjelju, 10. svibnja 2026. godine. Program je započeo svetom misom za poginule branitelje u 9 sati u crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije u Velikoj Gorici. Nakon mise, u 10:30 sati uslijedilo je odavanje počasti polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika „Golubica“ kraj velikogoričkog groblja, u znak sjećanja na sve poginule branitelje Grada Velike Gorice.

Nakon službenog dijela programa, u Društvenom domu Pleso održano je druženje branitelja i gostiju. Susretu su nazočili gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar, zamjenik gradonačelnika Neven Karas te predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić.
Na početku svečanosti okupljenim braniteljima i građanima obratili su se zamjenik gradonačelnika Neven Karas i predsjednik Gradskog vijeća Grada Velike Gorice Darko Bekić. U svojim govorima podsjetili su na važnost 10. svibnja 1991. godine, datuma koji označava početak formiranja naoružanih odreda na velikogoričkom području te jedan od ključnih trenutaka u organiziranju obrane domovine.

Uz brojne branitelje, događanju su prisustvovali i predstavnici Udruge roditelja poginulih branitelja. Posebno emotivan trenutak bio je prisjećanje Ante Srdarušića iz Velike Mlake na svog sina Miluna, koji je poginuo u Vinkovcima sa samo 18 godina, braneći domovinu tijekom Domovinskog rata.
Obilježavanje Dana branitelja još je jednom potvrdilo važnost očuvanja uspomene na hrvatske branitelje i njihovu žrtvu za slobodu i neovisnost Republike Hrvatske....foto...
Page 1 of 12
