Udruga pripadnika 153. brigade HV - Velika Gorica

udruga153brhv.hr

  • Povećaj slova
  • Resetiraj
  • Smanji slova

Dan hrvatskih branitelja Zagrebačke županije

E-mail Ispis
Share

Županijska skupština Zagrebačke županije u ožujku 2013. godine proglasila je 27. lipnja - Danom hrvatskih branitelja Zagrebačke županije. Prošle godine okupljanje branitelja nije organizirano zbog pandemije, tj. primjene epidemioloških mjera, a ove godine je taj sada, 30. jubilej obilježen u Općini Pokupsko. Tako je  Dan hrvatskih branitelja Zagrebačke županije i 30. obljetnica od početka Domovinskog rata obilježen u nedjelju, 27. lipnja u 10:00 sati polaganjem vijenaca i paljenjem lampaša kod spomen-obilježja na mostu na rijeci Kupi u Općini Pokupsko....foto...

 

Na taj dan prije 30 godina, 27. lipnja 1991. godine, na pokupsko je ratište raspoređena 2. brigada Zbora narodne garde – poznatiji kao „Gromovi“. U jeku najveće agresije na „Lijepu našu“, s ciljem obrane strateškog prostora Hrvatske koji obuhvaća trokut Zagreb-Sisak-Karlovac, duž rijeke Kupe raspoređeni su legendarni „Gromovi“. Vrlo teška zadaća koju su „Gromovi“ izvršili bila je stvaranje uvjeta za ustrojavanje, razvoj, opremanje, izobrazbu i uvođenje u borbu deset brigada Grada Zagreba i zagrebačkog prstena. Kako bi dostojanstveno i s puno poštovanja obilježila taj dan, Zagrebačka županija sedam je godina zaredom organizirala Dan hrvatskih branitelja Zagrebačke županije, velika javna okupljanja branitelja svake godine u drugom županijskom gradu. Tako je Dan hrvatskih branitelja do sada obilježen u općini Pokupsko (2013.) te gradovima Samoboru (2014.), Jastrebarskom (2015.), Vrbovcu (2016.), Zaprešiću (2017.), Dugom Selu (2018.) i Velikoj Gorici (2019.)....foto...

 

 


Ažurirano: Srijeda, 28 Srpanj 2021 14:15