Udruga pripadnika 153. brigade HV - Velika Gorica

udruga153brhv.hr

  • Povećaj slova
  • Resetiraj
  • Smanji slova

Prvi susret hrvatskih braniteljica 153. velikogoričke brigade

E-mail Ispis
Share

 

Nakon nekoliko sastanaka i dogovora Inicijativnog odbora i Izvršnog odbora Udruge pripadnika 153. brigade, napokon je dogovoreni termin prvog susreta braniteljica iz naše 153. velikogoričke brigade. Iako je datum 7. ožujka 2020. sugerirao da je moguć termin upravo zbog obilježavanje međunarodnog Dana žena, to nije tako. Jednostavno se dogodilo jer smo jedan termin već odgodile i sada je ispalo tako - izjavila je Ankica Paljević, braniteljica i pripadnica naše brigade, glavna inicijatorica i operativna izvršiteljica susreta. Susret je započeo polaganjem vijenaca na Spomeniku poginulim braniteljima u Velikoj Gorici, te je nastavljen Svečanom sjednicom u Dvorani vijećnice velikogoričkog Pučkog otvorenog učilišta. Tom prigodom je sve nazočne braniteljice, njih 36 koliko ih se odazvalo pozivu pozdravila Ankica Paljević. Istaknula je da im je cilj bio okupiti braniteljice naše brigade ali i učiniti vidljivim doprinos žena u obrani Domovine. U Domovinskom ratu sudjelovalo je više od 23.000 žena, dok je kroz 153. velikogoričku brigadu prošlo 56 žena od kojih tri više nisu s nama. Braniteljice su bile istinski dragovoljci jer nisu bile vojni obveznici, ali su se uključile u rad postrojbe i dale svoj doprinos u znanjima koja su imale. Kao liječnice, bolničarke, pravnice, psihologice, kuharice, vojnikinje, administratorice sudjelovale su u svim razinama vođenja i zapovijedanja od desetine do zapovjedništva brigade. Velik broj braniteljica sudjelovalo je u aktivnostima na svim ratištima na koja je 153. brigada bila upućivana, na isti način i pod istim uvjetima kao i muški suborci. Nakon završetka rata nisu posustale niti u civilnom životu. Ostvarile su zavidne uspjehe u karijeri, stvorile obitelji, odgojile prekrasnu djecu a mnoge se bore s teškim životnim nedaćama. Sve one trebaju biti ponosne na svoj doprinos u uspjehu naše brigade i dio njih je neizbrisivo utkan u stvaranje naše Domovine. O ratnom putu 153. brigade HV govorio je Ivan Zagorac, predsjednik Udruge pripadnika 153. brigade HV, kao i zapovjednik 2. pješačke bojne 153. brigade u kojoj su neke braniteljica obnašale svoje dužnosti. Naša brigada je od jeseni 1991. godine mobilizirana kao 10. brigade TO Velika Gorica i od Pokupskog ratišta u iduće četiri godine postala operativna brigada koja je djelovala na Novljanskom ratištu, Slavonskom ratištu, Južnom Bojištu i na kraju u operaciji Oluja na Banijskom ratištu sudjelovala u oslobađanju Gline i Topuskog. Zbog vrlo zahtjevnih zadaća koje je izvršavala naša brigada nažalost danas brojimo 72 poginula i 450 ranjenih, od ukupnog broja od 5818 branitelja koliko je prošlo kroz naše postrojbe. Stoga je i krajem devedesetih potekla inicijativa za osnivanje Udruge pripadnika 153. brigade HV koja za primarni cilj ima - čuvanje povijesne istine o 153. brigadi HV – Velika Gorica, o njenom ratnom putu i njenim poginulim braniteljima. Zato je Udruga i osnovana 25. srpnja 2000. godine, te svake godine provodi niz aktivnosti kojima ostvarujemo zadane ciljeve. Slijedom toga, izdali smo Monografiju o 153. brigadi HV – Velika Gorica 2002. godine koja je specifična u odnosu na druge monografije tog tipa jer je u njoj objavljen popisni registar svih branitelja naše brigade njih 5818. i popis svih poginulih velikogoričana u Domovinskom ratu. Zatim je 2006. godine snimljen dokumentarni film - Ratni put 153. velikogoričke brigade HV, koji je promoviran na obilježavanju 15. godišnjice osnutka naše brigade. Tih godina je već pokrenuta inicijativa, točnije 2005. godine, za izgradnju Spomen parka 153. brigade HV. Obnovljena je i ponovno izgrađena zemunica –osmatračnica u šumi Kljuka, izdana su tri Zbornika učenika osnovnih škola na teme 153. velikogoričke brigade. O zadnjoj i vrlo velikoj aktivnosti, izgradnju Spomena parka 153. brigade HV – Velika Gorica ispričao Ivan Mišerić – Pevi, Počasni predsjednik Udruge pripadnika 153. brigade HV. O tome kako je nastala ideja o osnivanju Spomen parka pa sve do danas, gospodin Mišerić je vrlo detaljno opisao mnoge aktivnosti koje su prethodile: opremanje spomen parka eksponatima, uređenju samog zemljišta, do izgradnje Spomen doma 153. brigade HV koji čeka svoje potpuno uređenje i se dovršetak u 2020. godini, uz naravno svesrdnu suradnju našeg Grada Velike Gorice i MORH-a. Potom sve nazočne pozdravio je Stjepan Turčić, jedan od zapovjednika 153. brigade HV– Velika Gorica, istaknuvši doprinos žena braniteljica u obrani domovine i u lijepom i emotivnom govoru im se pritom na svemu tome i zahvalio. Liječnik Ivan Jurkin, ratni načelnik saniteta 153. brigade HV, koji je u Domovinskom ratu zapovijedao brojnim pripadnicama sanitetskih postrojbi. Istaknuo je ulogu braniteljica, opisavši akcije izvlačenja ranjenih branitelja sa crte bojišnice u kojima su se mnoge naše pripadnice sanitetskih postrojbi istakle pokazavši hrabrost, predanost i želju da doprinesu u borbi za slobodnu Hrvatsku. Na kraju svečanog dijela svima se obratio Predsjednik Gradskog vijeća Neven Karas, inače i sam pripadnik 153. brigade HV, koji se zahvalio braniteljicama na odazivu i iskazao želju da to ne bude posljednji susret, te ponovio podršku našeg grada svim programskim aktivnostima koje si je zadala naša Udruga pripadnika 153. brigade HV –Velika Gorica. Na samom kraju iskazali smo poštovanje našim kolegicama darivajući ih prigodnim poklonima. Uslijedilo je zajedničko fotografiranje s braniteljicama, suprugama i majkama poginulih branitelja, a potom i druženje u Klubu 100. Uz piće dobrodošlice i domaće kolače koje su ispekle same naše braniteljice, pripadnice 153. brigade HV – Velika Gorica, druženje je potrajalo do kasnih popodnevnih sati...foto...

 

Ažurirano: Ponedjeljak, 09 Ožujak 2020 09:10